head_1
Banner SP Skrudzina

Jan Brzechwa

Treść

Jan Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1900 r. w Żmerynce na Podolu, zmarł 2 lipca 1966 r. w Warszawie. Naprawdę nazywał się Jan Lesman. Z zawodu był prawnikiem, przede wszystkim zajmował się prawem autorskim. Był nie tylko poetą, ale także tłumaczem. Większość swoich utworów poświęcił dzieciom i młodzieży. Nazywano go profesorem serdecznego śmiechu. Napisał wiele utworów satyrycznych. Wszystkie wiersze Jana Brzechwy są pełne dowcipu, humoru i fantazji. Niemałe znaczenie w jego utworach ma gra słów. Jego wiersze zna każde polskie dziecko. Są to między innymi: „Kaczka-dziwaczka”, „Sum”, „Na wyspach Bergamutach”, „Na straganie”, „Kwoka”, „Leń” i wiele innych. „Akademia Pana Kleksa” jest pierwszą częścią trylogii o panu Kleksie. Część druga ma tytuł „Podróże Pana Kleksa”, trzecia – „Triumf Pana Kleksa”. Ze względu na niezwykłość bohatera uczniowie bardzo lubią tę lekturę. Interesujące są również filmy, które na podstawie utworu Brzechwy zrealizowano w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Ich reżyserem jest Krzysztof Gradowski, w roli pana Kleksa występuje Piotr Fronczewski. Jan Brzechwa jest również autorem książki autobiograficznej pt. „Gdy owoc dojrzewa”. Opisuje w niej życie polskiej rodziny na Ukrainie na początku XIX wieku. Trudny okres dorastania młodego człowieka przypada na czasy w dziejach Rosji bardzo burzliwe (rewolucja 1905r.)