2020-08-10     Bianki, Borysa, Wawrzyńca     "Natura Ludzka nie jest maszyną, lecz drzewem, które rośnie i rozwija się zgodnie z dążeniem sił wewnętrznych, które czynią ją żywą istotą" - John Stuart Mill    

KONKURS


96. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Znowu byliśmy niepodległym, w pełni suwerennym państwem. Marzenia milionów rodaków zostały spełnione. Znowu jak za królów mogliśmy sami, my Polacy, decydować o swoich sprawach. W szkołach, urzędach, kościołach posługiwać się językiem polskim. Uczyć się o bohaterach, czytać dzieła wielkich pisarzy. Dokonywać odkryć  dla siebie i kraju. Wszyscy rodacy: młodzi, starsi, mężczyźni  i kobiety, powinni  ten wielki dzień mieć w sercu, bo Polska znowu jest, żyje!  

A jaka będzie ? Zależy od nas, od naszej uczciwości, rzetelności, pracy. Bądźmy dumi z naszego kraju. Nasi przodkowie musieli walczyć o ojczyznę, oddawać życie - na przykład podczas powstań narodowych: kościuszkowskiego,  listopadowego, styczniowego. My nie musimy.  Wystarczy, że będziemy uczciwie pracować i dbać o nasz kraj, a wszystkim będzie się wówczas dobrze tutaj żyło.

 

PYTANIA KONKURSOWE:

1.       Jaką funkcję podczas wojny polsko-bolszewickiej pełnił Józef Piłsudski?

2.       Wymień państwa, które dokonały rozbiorów Polski?

3.       W wyniku jakiej wielkiej wojny Polska odzyskała niepodległość?

 

ODPOWIEDZI NA POWYŻSZE PYTANA NALEŻY ODDAĆ NA KARTKACH WRAZ Z NAKLEJONYM KUPONEM Z GAZETKI SZKOLNEJ DO PANA B. TUTKO .

 

Wyswietlen: 22260
Odwiedzin :